OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA 2025.: INOVACIJE I KREATIVNOST U HRVATSKOJ GLAZBENOJ INDUSTRIJI

Trenutno pregledavate OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA 2025.: INOVACIJE I KREATIVNOST U HRVATSKOJ GLAZBENOJ INDUSTRIJI
[:hr]WIPO[:]
  • Kategorija objave:News

Ove subote, 26. travnja, obilježavamo Svjetski dan intelektualnog vlasništva 2025., globalnu proslavu inovacija, kreativnosti i zaštite prava intelektualnog vlasništva. Pod nazivom “Intelektualno vlasništvo i glazba: Osjeti ritam intelektualnog vlasništva” ovogodišnja tema stavlja glazbu u centar pozornosti.

Glazba, univerzalni jezik koji nas povezuje, nadahnjuje i pokreće, odavno je probila granice glazbene industrije i prisutna je u različitim područjima, od filma i zabave, do tehnologije, mode i obrazovanja. Upravo zbog te snažne uloge koju glazba ima u našim životima, važno je da ljudi koji je stvaraju – tekstopisci, skladatelji, producenti, izvođači – dobiju zasluženo priznanje i zaštitu. Prava intelektualnog vlasništva ključna su za zaštitu njihovog rada, stvaranje vrijednosti i širenje umjetnosti diljem svijeta.

Kao vodeće hrvatske organizacije u promicanju interesa i zaštiti prava proizvođača fonograma, Hrvatska diskografska udruga i ZAPRAF nastavljaju promicati vrijednost intelektualnog vlasništva u našoj rastućoj glazbenoj industriji.

Tijekom razdoblja 2024./2025. u glazbenoj industriji se govorilo o jačanju upravljanja digitalnim pravima, došlo je do unaprijeđenja tehnoloških rješenja za zaštitu prava, podupirali su se lokalni umjetnici i proizvođači te jačala međunarodna suradnja kroz mrežu Svjetske diskografske organizacije (IFPI).

Povodom Svjetskog dana intelektualnog vlasništva u četvrtak, 24. travnja u prostorijama informacijskog centra INCENTIV (Ulica grada Vukovara 78) održan je panel “Glazba u ritmu intelektualnog vlasništva”, na kojem se kroz razgovor s istaknutim glazbenicima i stručnjacima – Romanom Matanovac Vučković, Matijom Cvekom i producentom Baby Dooksom govorilo o važnosti autorskih prava, mogućnostima života od glazbe, korištenju novih tehnologija i izazovima s kojima se suočavaju mladi autori.

Dan poslije, u petak 25. travnja u Muzeju novog vala u Zagrebu održana je manifestacija “Autorsko pravo u ritmu vremena”, na kojoj se kroz govore, panel rasprave i diskusije razmotrio razvoj autorskog prava od 80-ih godina do današnjih digitalnih platformi. Među sudionicima su bila i poznata glazbena imena poput Jurice Pađena, Frana Vasilića i Leiye.

Hrvatska glazbena industrija nastavlja se razvijati u digitalnom dobu, pri čemu zaštita intelektualnog vlasništva ima ključnu ulogu u osiguravanju pravedne naknade za stvaratelje, poticanju održivih kreativnih ekosustava, promicanju kulturne raznolikosti i podršci gospodarskom rastu kroz kreativne industrije.

Pridružite nam se u obilježavanju Svjetskog dana intelektualnog vlasništva i podržite budućnost hrvatske glazbene industrije.